Блог

Чому набір українських працівників у чеські фірми триває занадто довго

14.03.2018

З серпня 2016 року Уряд Чехії розпочав проект Режим Україна, завдяки якому компанії можуть швидше, ніж раніше, знайти працівників з України. Тим не менше, працівникам все одно доводиться чекати близько шести місяців.
П’яту частину Українців в рамках згаданого режиму привозить у Чехію фірма Top People Ukraine, яку заснували Міхаела Махарік з чоловіком.
За її словами, українцям доводиться чекати півроку, щоб отримати дозвіл виїхати до Чехії на роботу. Врешті решт, деякі їдуть працювати в інші країни.

Від серпня 2016 року фірми можуть приймати працівників з України у прискореному режимі. Тоді як раніше оформлення довгострокового дозволу на працевлаштування для українців тривало більше, ніж рік, Режим Україна скоротив цю процедуру до шести місяців.

“Але для українців і шість місяців – тривалий період. Це пов’язано із квотами, згідно з якими щорічно можна приймати 9600 заявок. Ця квота зараз збільшилася, тому очікується, що приймати людей будуть удвічі швидше,” – сказала Міхаела Махарік на семінарі журналу Moderní řízení (Сучасний менеджмент) від імені компанії Top People, яка є найбільшим постачальником робочої сили з України. В рамках Режиму Україна вони привозять до Чеської республіки приблизно п’яту частину загальної кількості працівників.

На думку Міхаели Махарік, саме довгий строк є причиною, чому деякі українці довго зважують свій переїзд до Чехії і врешті їдуть до інших країн, де значно простіша процедура оформлення. Прикладом може бути Польща, яка має набагато гнучкіші правила щодо набору людей з-за кордону. “Польща видає мільйони дозволів на рік,” – додає вона.

Міністерство закордонних справ вирішило у цьому році збільшити квоту. Таким чином, за рік можна буде розглянути удвічі більше заявок. Однак можливостями Режиму Україна і далі зможуть скористатися не всі компанії. ” Прискорене оформлення використовують фірми за винагороду,” – вказує пані Махарік.

Щоб фірма могла приєднатися до програми, вона повинна відповідати кільком вимогам. “Вирішальним є економічний стан компанії ,” – пояснює Тереза Гейлова від секції роботодавців Союзу промисловості та транспорту Чеської Республіки. Фірма повинна довести, що вона є самодостатньою та гарантує виплату заробітної платні своїм працівникам. Важливою умовою є також відсутність у фірми заборгованості перед країною, як у державному страхуванні, так і в органах соціального забезпечення та в податковій інспекції. Гаранти програми перевіряють, чи фірма відповідає всім умовам. Серед гарантів, Союз промисловості та транспорту Чеської Республіки та Торгова палата.

Якщо компанія включена у програму, багато українців зацікавлені у працевлаштуванні в цій компанії. Вони повинні почекати на співбесіду у консульстві у Львові. На співбесіду вони мають прийти з усіма необхідними документами, на підставі яких вони можуть отримати карту працівника. Після цього етапу, який може тривати близько чотирьох місяців, починається шістдесятиденний строк, коли заявку розглядає Міністерство Внутрішніх Справ. Якщо будуть виявлені розбіжності у заявці, весь процес може тривати довше.

Деякі фірми не отримують українських працівників, хоча формально відповідають усім вимогам. Причиною є те, що Режим Україна застосовується лише до певних видів робітників. У цьому випадку компанії будуть чекати на працівників за традиційною довгою процедурою. “Наприклад, в рамках Режиму Україна до Чехії не можуть приїхати прибиральниці,” – зауважила на семінарі пані Махарік. На її думку, українці у переважній більшості шукають роботу на виробництвах, на такі посади, як монтажник, шліфувальник по металу чи зварювальник.

За словами пані Махарік, більшість українців не планують залишитися у Чехії. “Вони їдуть сюди, щоб заробити гроші і повернутися додому” – пояснює вона. І додає, що українці прагнуть заробити якомога більше грошей у найкоротший час, тому не проти працювати у вихідні або понаднормово. В середньому українці заробляють 800-850 євро на місяць з урахуванням бонусів та надбавок за понаднормовий час. Для них важливо, щоб працедавець їм надав житло.

Коли українці потрапляють до чеського працедавця, лише мінімальний відсоток з них, за словами пані Махарік, вирішують піти з роботи. Найбільша втрата в цьому відношенні полягає в тому, що доводиться кілька місяців чекати на картку працівника. Для українських працівників простіше і швидше виїхати на роботу до іншої країни. Чи то до згаданої Польщі, або наприклад, до Словаччини, де достатньо подати заявку на отримання дозволу до поліції у справах іноземців і почекати приблизно два місяці на рішення.

Те, що претенденти на роботу в Чехії протягом процесу ухвалення, так би мовити “відпадають” – проблема для вітчизняних компаній. Передусім для невеликих підприємств, які не можуть дочекатися працівників. Більші фірми, які набирають працівників з України десятками або навіть сотнями, часто подають запит на більшу кількість осіб, ніж їм потрібно. Причиною цього є саме побоювання, що певний відсоток українців так і не потрапить до Чехії.

В рамках проекту Режиму Україна, який від серпня 2016 року дозволяє вітчизняним компаніям брати на роботу українців через прискорену процедуру, Торгова палата, на сьогодні, оформила 1950 запитів фірм загалом на 11 490 працівників. “Ми вважаємо, що у Чеській Республіці уже працює третина з них,” – говорить представник Торгової палати Мірослав Діро.

Статта з інтернет-ресурсу: https://logistika.ihned.cz/c1-66068870-nabor-ukrajinskych-pracovniku-do-ceskych-firem-trva-stale-prilis-dlouho-mnozi-proto-radeji-zamiri-do-polska

Автор фото: Якуб Пліхал

ВСІ СТАТТІ
Разработка сайтов: Разработка сайтов